اخبار

روحانی هلدینگ انرژی سپهر

با دستور رئیس جمهوری، پتروشیمی سبلان افتتاح شد

با دستور روحانی رئیس جمهوری، پتروشیمی سبلان به عنوان یکی از سه متانول ساز زیر مجموعه هلدینگ انرژی سپهر، امروز پنجشنبه 30 اردیبهشت ماه رسما افتتاح شد.

روحانی در آیین افتتاح این پروژه گفت:  بسیار خرسندم که با سرمایه صندوق ذخیره فرهنگیان کشور، هر روز شاهد به ثمر نشستن طرح های مهم و بزرگ هستیم. دولت با ذخایر ارزی خود حامی این پروژه بوده و همواره در این مسیر فعال خواهد بود.

روحانی با بیان اینکه در یک سال گذشته ۱۷ پتروشیمی افتتاح کرده‌ایم، گفت: کسی اگر این برنامه‌های افتتاح را ندیده باشد و به او بگوییم، می‌گوید شما واقعا ۱۷ پروژه پتروشیمی را در شرایط تحریم و کرونا به نتیجه رساندید؟

رییس‌جمهوری افزود: دولت قادر بود در یکسال طلایی به معنی واقعی کلمه «جهش تولید» در پتروشیمی را اجرا کند. اینکه ما از اول دولت یازدهم از سال ۹۲ تا امروز تقریباً ظرفیت پتروشیمی را  ۲ برابر می‌رسانیم و تولید از ۵۰ و خوردی میلیون تن تا پایان امسال به ۱۰۰ میلیون تن می‌رسد و این که دولت قادر باشد ظرفیت پتروشیمی را در هشت سال به ۲ برابر برساند بسیار مهم است.  هر سال، ۳ میلیارد دلار با همه شرایط سخت فقط در پتروشیمی سرمایه‌گذاری شد که نشان دهد وزارت نفت، بخش خصوصی، شرکت‌ها و همه مهندسان و کارگران ما چه کار عظیمی انجام داده‌اند.

روحانی ادامه داد: امروز در کشور ما همه روی این اتفاق نظر دارند که ایران به توسعه نیاز دارد و باید تولید را رونق دهد. همه یکپارچه هستند که اقتصاد را باید به حرکت در بیاوریم. دلیل تجربه این چندسال بگویم که درباره اینکه اصل در چیست و استراتژی اصلی ما کجا باید باشد اختلاف بود و اینکه مقام معظم رهبری به طور مرتب و حمایت از تولید را مطرح می‌کنند همه برای این است که گفتمان اصلی در کشور ما رشد است و همه ما در موضوع رشد و توسعه یکپارچه شده‌ایم و به این هدف می‌رسیم و ملت این را پذیرفته است و از همه سیاسیون، احزاب و جناح‌ها در این مدت جلوتر بوده‌اند و بهتر تشخیص می‌دهند و می‌فهمند.

روحانی خاطرنشان کرد: رشد و توسعه بدون جذب سرمایه، بدون اقتصاد دانش بنیان و بدون اراده دولت و همه ارکان حاکمیت برای تعامل سازنده با جهان امکان پذیر نیست و باید همه بخش‌ها، قسمت‌ها کنار هم قرار گیرند تا کشور در مسیر رشد حرکت کند.

وی افزود: وزارت نفت از آغاز دولت یازدهم یکی از پیشتازان در توسعه کشورمان بوده است و از همه بخش‌های وزارت نفت تشکر می‌کنم که در بنزین و گازوییل و گاز خودکفا و صادر کننده هستیم اما قبل از دولت یازدهم در چندماه سرد سال واردکننده گاز بودیم.

رییس جمهوری افزود: در گازوییل و بنزین هم وارد کننده بودیم که امروز در همه این بخش‌ها صادر کننده هستیم و این افتخار بسیار بزرگی است.

روحانی تصریح کرد: اگر پتروشیمی نبود شاید در این سه سال و نیم در جنگ اقتصادی خیلی به زحمت می افتادیم. ‌ ۳.۴ درصد صادرات غیرنفتی ما مربوط به پتروشیمی است و این پتروشیمی، فولاد و بقیه صادرات غیرنفتی بود که جای نفت را گرفت.

وی اضافه کرد: اینکه ترامپ و پمپئو شکست خورد و دنیا را به حیرت وا داشته ایم به این دلیل بود که ملت ایران با تمام توان به صحنه آمد از جنگ نترسید و مقاومت و مقابله کرد. آنها جلوی صادرات نفت ما، موانع فراوانی ایجاد کردند اما ما فوری صادرات غیرنفتی را جایگزین صادرات نفت کرده‌ایم.

Share :

لینک کوتاه :

https://www.sepehrenergy.com/?p=14672

اخبار اخیر