اخبار

IMG-20230520-WA0015
با حضور مدیرعامل هلدینگ انرژی سپهر؛

پتروشیمی سبلان و پژوهشگاه نفت تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

در سومین روز بیست و هفتمین دور نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران پتروشیمی سبلان و پژوهشگاه نفت تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

در سومین روز بیست و هفتمین دور نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران طی مراسمی با حضور دکتر نجف پور مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان، دکتر طاهری رئیس هیئت مدیره هلدینگ پتروفرهنگ، مهندس یاری مدیرعامل هلدینگ انرژی سپهر، مهندس کریمی مدیرعامل  پتروشیمی سبلان و دکتر کلانتری رییس پژوهشگاه نفت، تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه امضا کردند.

 

در این مراسم دکتر نجف‌پور با بیان اینکه این تفاهم‌نامه تحقق ایده مقام معظم رهبری در راستای پیوند صنعت و شرکت‌های دانش‌بنیان است تاکید کرد: امروز صندوق ذخیره فرهنگیان متولی سرمایه فرهنگیان کشور است و مجموعه‌های گوناگونی را در زمینه صنعت پتروشیمی به بهره‌برداری رسانده است.

وی افزود: این صندوق بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری آینده خود را با شرکت‌های دانش‌بنیان گره خواهد زد تا گام موثری در فرایند تولید بردارد. امروز شرایط متانول‌سازان چندان مناسب نیست و این تفاهم‌نامه انشالله نقطه عطفی برای عبور از این شرایط خواهد بود.

 

مهندس علی یاری نیز در این آئین گفت: همانطور که در گذشته بر حمایت از تولیدات داخلی و همکاری با شرکت های دانش بنیان تاکید داشتیم، در آینده نیز این مهم را به عنوان هدف متعالی مجموعه در نظر خواهیم داشت.

مهندس علی یاری افزود: سفارش گذاری و استفاده از کاتالیست شرکت های دانش بنیان برای نخستین بار در ایران اسلامی در پتروشیمی سبلان و همینطور نصب اولین راکتور فوق سنگین ۲۴۰ تنی تولیدگاز سنتز ساخت ایران در پتروشیمی دنا در روزهای گذشته، تجلی همین هدف متعالی است که غیر از خروج ارز، خودکفایی صنعتی را نیز ایجاد خواهد نمود.

 

مهندس کریمی مدیرعامل پتروشیمی سبلان نیز گفت: اعتقاد ما بر این است که باید به سمت طرح‌های پایین‌دست حرکت کنیم. در حال حاضر 12 طرح پایین‌دستی شناسایی کرده‌ایم که کارهای مطالعاتی آن به پایان رسیده است.

وی تاکید کرد: سرمایه‌گذاری برای طرح‌های پایین‌دستی یکی از اصلی‌ترین اهداف ماست و پژوهشگاه صنعت نفت می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند. امیدوارم با این تفاهم‌نامه انشالله به سمت عقد قرارداد پیش برویم و به زودی شاهد آغاز توسعه طرح‌های پایین‌دستی باشیم.

دکتر کلانتری رییس پژوهشگاه نفت نیز با اعلام اینکه ما آمادگی داریم در جهت رفع گلوگاه دانش فنی در راستای توسعه طرح‌های پایین دستی همکاری داشته باشیم افزود: ما در حال حاضر در پروژه‌های گوناگونی فعال هستیم و امیدواریم بتوانیم گام موثری در راستای ایجاد و توسعه طرح‌های پایین دستی برداریم و نقش مهمی در حذف خام‌فروشی ایفا کنیم.

 

Share :

لینک کوتاه :

https://www.sepehrenergy.com/?p=22345

اخبار اخیر